Az interneten számos módszer kering magyar és idegen nyelven is arról, hogy hogyan készíts üveglencsés ékszert. Kinek ez a módszer válik be, kinek az. Én magam is kipróbáltam többféleképpen is
A mai posztban lépésről lépésre végigmegyünk az üveglencsés ékszer készítésének folyamatán úgy, ahogy nálam a legjobban bevált.
Mire lesz szükséged:
- mintakollekciók (másnéven mintaív vagy mintakollázs)
- ragasztó
- üveglecse
- ékszeralapok (medál-, fülbevaló- és/vagy gyűrűalapok)
- nyaklánc alapanyagok (fémlánc, szerelőkarikák, delfinkapocs, lánchosszabbító)
- fogók
- olló
- acetonmentes körömlakk lemosó vagy alkohol
- szöszmentes kendő
- gumikesztyű
- kis darab szivacs vagy hungarocell
Azt, hogy melyik alapanyagot hol szerzitek be, rátok bízom. Nekem is vannak kedvenc lelőhelyeim, mint a Gemini Design (mintakollekciók) vagy a hobbyékszeralkatrész.hu (alapok) vagy a csináljékszert.hu (alapok), de tényleg mindenki maga döntse el inkább, hogy hol vásárol. És márkapreferenciáim is vannak, mert én például ollóból csak Fiskars-t használok, mert az vált be a legjobban.
Nos, lássuk a medvét!
1.lépés:
Ha több ékszert is készítesz egyszerre, akkor érdemes a mintaíven bejelölni, hogy melyik mintákat szeretnéd felhasználni. Nálam néha a kislányom éjszakai fogfájása okozta fáradságból adódóan előfordult, hogy nem azt a mintát ragasztóztam be, mint amiből az ékszert készíteni szerettem volna. :)
Ha ezzel megvagy, akkor húzz gumikesztyűt és az összes üveglencsét töröld át az acetonmentes körömlakk lemosóval vagy alkohollal, hogy a ragasztó a lehető legjobban megtapadjon a felületén.
2.lépés:
Jöhet a ragasztózás. A ragasztónak mindenképp olvasd el a használati utasítását, mielőtt nekifogsz. Ahány féle ragasztó, annyi féle használati mód. Van olyan ragasztó, amelyet mindkét összeragasztandó felületre rá kell ragasztani, majd várni pár percet, mielőtt összeilleszted. Van olyan is, amelynél csak az egyik felületre kell a ragasztót kenni, és rögtön összeilleszteni, és még sorolhatnám.
Ha kíváncsi vagy a Gemini Design NAGY ragasztótesztjére, ahol megtudhatod az egyes ragasztók előnyeit és hátrányait, akkor kövess minket rendszeresen, mert hamarosan közzétesszük a teszt eredményeit.
Tehát, ragasztózd be a kiválasztott mintákat. Ne használj túl sokat, mert akkor később sokat fogsz bajlódni.
3.lépés:
Helyezd rá az üveglencsét a mintára úgy, hogy a ragasztó teljesen szétterüljön a lencse alatt. Ha van a ragasztóban légbuborék (ahogy az előző képen is látszik), azt a lencsét minimálisan a mintára nyomva, pici körkörös mozdulatokkal tudod eltávolítani.
4.lépés:
Várd meg, hogy a ragasztó a gyártói előírás alapján megszáradjon (általában 12-24 óra). Ezután vágd ki a mintákat és isméreld meg a ragasztást, csak most a kész lencséket ragaszd az ékszeralapokba. Itt is csak annyi ragasztót használj, amennyi feltétlenül szükséges, mert ha a lencse alól kifolyik, az nagyon csúnya lesz, és eltávolítani sem egyszerű.
TIPP:
A fülbevaló alapokat úgy tudod a legegyszerűbben beragasztózni, ha fogsz egy masszívabb szivacsot vagy hungarocell darabot és abba szúrod bele a bedugós fülbevaló alapokat. Ha franciakapcsos fülbevaló alapod van, akkor pedig vágj a szivacsba egy mélyedést sniccerrel.
5. lépés:
Miután a ragasztó megszáradt, ideje összeszerelni a nyakláncot és VOILÁ! :) (A nyaklánc összeszerelésének lépésről-lépésre leírását a következő posztban találod meg.)
Kész is a csoda! :)
Nektek hogy tetszik?